IPD80R2K7C3AATMA1 Infineon
IPD80R2K7C3AATMA1 Infineon
Brands: Infineon
Category: ali
SKU: N/A
ر.س4.92 / unit
Product Details
Product Description
This is N-Channel MOSFET 2 A 800 V 3-Pin DPAK manufactured by Infineon. The manufacturer part number is IPD80R2K7C3AATMA1. It has a maximum of 800 v drain source voltage. While 2 a of maximum continuous drain current. The product is available in surface mount configuration. The product is available in [Cannel Type] channel. The product carries 3.9v of maximum gate threshold voltage. It provides up to 2.7 ohm maximum drain source resistance. The package is a sort of dpak (to-252). It consists of 1 elements per chip. It contains 3 pins.